Amazon Call-off Stock – czyli jak magazynować towary FBA w całej Europie posiadając 1 numer VAT!

Amazon to czołowa platforma marketplace na świecie pod względem stopnia jej zaawansowania. Ma to swoje złe i dobre strony. Z jednej strony to serwis, który zdecydowanie wyróżnia się stopniem skomplikowania jego obsługi i zrozumienie mechanizmów zachodzących na platformie wymaga dużej ilości czasu oraz przepracowanych przypadków. Z drugiej jednak strony Amazon udostępnia swoim partnerom sprzedażowym całą masę danych, narzędzi oraz programów, dzięki którym masz duże możliwości sterowania swoją sprzedażą i nie musisz zdawać się jedynie na przychylność algorytmu platformy. Jednym z takich programów jest program Call-off Stock (COS). Program umożliwi Ci magazynowanie Twoich towarów w magazynach FBA w Niemczech, Francji, Hiszpanii czy Włoszech bez konieczności rejestracji do VAT w tych krajach, co dotychczas było niemożliwe. nacząco wyróżnia ją na tle innych serwisów sprzedażowych, takich jak eBay czy Etsy. W tym artykule znajdziesz treści dla kompletnych „świeżaków” w świecie Amazon wyjaśniające rejestrację konta oraz jego konfigurację, które wzbogacimy bardziej zaawansowanymi strategiami, dzięki którym wrzucisz wyższy bieg sprzedaży na Amazon. Artykuł dedykujemy także sprzedawcom, którzy nie osiągają zadawalających wyników na swoich kontach – zweryfikuj czy Ty lub zespół zarządzający Twoim kontem stosuje zebrane przez nas zasady sprzedaży?

Jak możesz przystąpić do programu oraz jakie będziesz miał z tego korzyści? Na te oraz inne pytania dotyczące programu COS postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Amazon Call-off Stock z jednym numerem VAT w całej Europie

Czym jest Program Call-off Stock?

Program COS to innowacyjne podejście do zarządzania magazynem w ramach europejskiego FBA. Zaczątkiem do powstania programu były zmiany podatkowe w Unii Europejskiej z 2018 roku. Celem programu jest uproszczenie transakcji handlowych pomiędzy krajami UE. W ramach procedury COS sprzedawcy wykorzystujący magazyny Amazon FBA do realizacji swoich zamówień będą mogli teraz korzystać z szeregu korzyści wynikających z lokalnego magazynowania.

Korzyści dla sprzedawców Amazon FBA

 1. Ułatwiona Zgodność z VAT: Dzięki COS proces raportowania VAT jest zcentralizowany w kraju rejestracji VAT, co znosi konieczność rozliczania VAT w wielu krajach.
 2. Lokalne magazynowanie: Program umożliwia rozmieszczanie towarów bliżej klientów, co skraca czasy dostawy. Algorytm Amazon będzie decydował o tym, jakie produkty oraz w jakich ilościach będą przesuwane do magazynów w innych krajach.
 3. Lepsze pozycjonowanie ofert: Krótszy czas realizacji zamówień wpłynie na wolumen Twojej sprzedaży, a to wprost przełoży się na lepsze pozycje organiczne Twoich listingów.
 4. Lokalne opłaty FBA: To chyba największa zaleta dla wszystkich sprzedawców, którzy doświadczyli na własnej skórze różnice w FBA fee lokalnym, a w procedurze EFN (European Fulfilment Network). Jak podaje Amazon, dzięki uczestnictwu w procedurze możemy zaoszczędzić do 53% na opłatach FBA.
 5. Sprzedaż bezpośrednio przez Amazon: Podczas sprzedaży w ramach procedury COS na Twoim listingu widoczna będzie informacja „Wysyłane i Sprzedawane przez Amazon”, co przełoży się na większe zaufanie klientów do Twojej oferty. W praktyce wygląda to tak, że w momencie sprzedaży Amazon odkupuje od Ciebie produkt w ramach transakcji B2B, a następnie sprzedaje ten produkt do klienta końcowego (B2C).

Wymagania Programu Call-off Stock

Przedstawione korzyści z pewnością przekonają nie jednego sprzedawcę, ale czego potrzebujemy, aby przystąpić do programu?

 1. Aktywne oferty na wszystkich rynkach: amazon.de, amazon.fr, amazon.it i amazon.es.
 2. Rejestrację do zagranicznego VAT w Niemczech, Francji, Włoszech lub Hiszpanii. Konieczna jest przynajmniej 1 rejestracja do zagranicznego VAT (VAT PL nie zapewni nam udziału w procedurze).
 3. Korzystanie z usługi fakturowania Amazon – VAT Calculation Service, dzięki czemu Amazon zajmie się obliczaniem VAT i wystawianiem dokumentów sprzedaży.
 4. Posiadanie produktów kwalifikujących się do COS i ich aktywnych ofert we wszystkich wymienionych krajach. To czy nasze produkty kwalifikują się do procedury sprawdzimy w raporcie “Pan-European Eligibility”.

Zamów bezpłatną konsultację

Porozmawiajmy o Twojej sytuacji – przekonaj się jak możemy Ci pomóc. Kliknij poniższy przycisk i umów niezobowiązującą rozmowę zapoznawczą

Jak Przystąpić do Programu COS?

Proces rejestracji jest prosty i będziesz w stanie go wykonać kilkoma kliknięciami.
 1. Upewnij się, że spełniasz wszystkie kryteria programu aby z niego korzystać.
 2. Przejdź do ustawień FBA w swoim koncie Amazon.
 3. Wybierz kraje, w których chcesz aktywować COS i zaakceptuj regulamin programu.
Gotowe! Teraz do pracy wejdą algorytmy Amazon, które zdecydują o rozmieszczeniu Twoich zapasów we wskazanych krajach.

A jakie są wady programu?

Jak to zwykle bywa korzyści muszą być zbalansowane wadami – tak żeby nie było zbyt kolorowo 🙂
 1. Maksymalny czas magazynowania: Produkty nie sprzedane w ciągu 12 miesięcy muszą wrócić do pierwotnego kraju, w którym posiadasz rejestrację do VAT. Jeśli rotacja towarów jest niska, istnieje ryzyko, że część produktów może wymagać zwrotu, co generuje dodatkowe koszty.
 2. Komplikacje podatkowe: Pisaliśmy wcześniej o uproszczeniu rozliczeń, dzięki jej centralizacji i rozliczaniu w 1 kraju. Przy korzystaniu z programu COS dochodzą nam jednak dodatkowe obowiązki rejestracji zdarzeń w ramach procedury. Konieczne jest rejestrowanie wszelkich przesunięć magazynowych oraz sprzedaży na dodatkowym formularzu. Przed przystąpieniem do procedury COS zalecamy kontakt z Waszą księgowością, aby ta była przygotowana na dodatkowe zadania.
 3. Ograniczenia Produktowe: Niektóre kategorie produktów mogą być ograniczone lub wyłączone z Programu COS. Na przykład, niektóre produkty dla dzieci czy biżuteria mogą być objęte restrykcjami. Zanim przystąpisz do programu, sprawdź czy będzie mógł z niego skorzystać.
 4. Opłaty: Chociaż obecnie Amazon nie pobiera dodatkowych opłat za korzystanie z COS, istnieje możliwość wprowadzenia opłat w przyszłości. Z naszej perspektywy, to bardziej niż pewne, dlatego zalecamy dokładne śledzenie zmian w programie, gdy już do niego przystąpisz.
 5. Mniejsza kontrola nad magazynem: za rozmieszczenie Twoich zapasów odpowiedzialny będzie Amazon, przez co nie będziesz mieć wpływu na to, ile Twoich produktów trafi do poszczególnych krajów.

Podsumowanie

Program Call-off Stock na Amazon to doskonałe narzędzie dla wszystkich sprzedawców korzystających z realizacji Amazon FBA, umożliwiające skuteczną ekspansję na europejskim rynku. Prosty proces rejestracji, optymalizacja lokalizacji magazynów i korzystne warunki opłat sprawiają, że warto zastanowić się nad włączeniem COS do strategii sprzedażowej na Amazonie. Zdobądź nowych klientów i maksymalizuj swój potencjał na globalnym rynku e-commerce!

A jeżeli nie jesteś pewny czy procedura COS sprawdzi się w Twojej sytuacji i nie czujesz korzyści, jakie z niej wynikają, to zapraszamy Cię do nas na darmową 30 minutową konsultację: https://marketrace.pl/konsultacja/
Zapisz się już dziś, porozmawiajmy o Twojej sytuacji i wrzućmy wspólnie wyższy bieg Twojej sprzedaży na Amazon!