Zmiana Formy Prawnej i Właściciela Konta Amazon – Jak przeprowadzić ten proces bezpiecznie?

Rozpoczynając przygodę z Amazonem, wiele polskich przedsiębiorców wybiera jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) ze względu na jej prostotę. Jednak w miarę rozwoju biznesu, wielu z naszych klientów zaczyna odczuwać potrzebę zmiany formy prawnej na bardziej rozbudowaną, taką jak spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. To zazwyczaj wynika z chęci ochrony majątku prywatnego, bardziej rozbudowanej struktury organizacyjnej lub innych prawnych konieczności.

Na wstępie, zanim przejdziemy do tekstu, pragniemy podkreślić, że ten artykuł nie stanowi porady prawnej czy księgowej. W tekście przedstawiamy jedynie mechanizm procesu od strony platformy. Jeżeli nie jesteś pewien, czy powinieneś dokonywać zmiany formy swojej działalności lub jak przeprowadzić proces sprzedaży konta Amazon w pełni bezpiecznie, to zalecamy kontakt z osobami wyspecjalizowanymi w tych dziedzinach.

zmiana formy prawnej konta Amazon

Dlaczego Zmieniać Formę Prawną na Amazonie?

  1. Rozwój Biznesu: Wraz ze wzrostem sprzedaży i rozwojem marki, jednoosobowa struktura prawna może okazać się ograniczająca. Przejście na spółkę umożliwia bardziej elastyczną organizację firmy.
  2. Ochrona Majątku Prywatnego: Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością chroni prywatny majątek właścicieli, co staje się istotne w przypadku ewentualnych problemów finansowych firmy.
  3. Zwiększenie Wiarygodności: Posiadanie statusu spółki może zwiększyć wiarygodność firmy w oczach klientów i partnerów biznesowych.

Zmiana Właściciela Konta Amazon – To Możliwe!

Jeśli z jakiegoś powodu zdecydujecie się zmienić formę prawna firmy lub dokonać zmiany właściciela konta na Amazonie, warto wiedzieć, że jest to możliwe. Nie jest to najprostszy proces i wymaga on przygotowania oraz skrupulatnego postępowania.

Zamów bezpłatną konsultację

Porozmawiajmy o Twojej sytuacji – przekonaj się jak możemy Ci pomóc. Kliknij poniższy przycisk i umów niezobowiązującą rozmowę zapoznawczą

Proces Zmiany Danych na Koncie Amazon

Krok 1: Powiadomienie Amazona

Przede wszystkim zanim przystąpisz do jakichkolwiek czynności na swoim koncie powiadom o swoich zamiarach zespół Amazon. Wyjaśnij powody zmiany formy prawnej lub właściciela konta oraz odpowiedz na dodatkowe pytania ze strony platformy. Dopiero jak uzyskasz zgodę możesz przystąpić do działania.

Krok 2: Przygotowanie Dokumentów

Pamiętaj, że proces zmian danych rejestracyjnych na Twoim koncie sprzedażowym spowoduje ponowną weryfikację tych danych. Przygotuj wszystkie niezbędne dokumenty firmowe, jak np. wyciągi z rejestru handlowego oraz dokumenty osobiste, jak skany dowodów osobistych. Potrzebna będzie również karta płatnicza oraz dane rachunku bankowego do wypłat.

Krok 3: Proces zmiany danych w Seller Central

Po zebraniu dokumentów, skorzystaj z narzędzia “Transfer Legal Account” w Account Info na swoim koncie i zaakceptuj umowę przeniesienia konta. Po wykonaniu tego procesu zostaniesz wylogowany ze swojego konta, a po ponownym zalogowaniu konto nie będzie już miało właściciela. Pamiętaj! Ten krok zablokuje Twoją sprzedaż i wszystkie aktywne oferty. Jeżeli masz stok na FBA, to zostanie on zablokowany, a na maila dostaniesz informacje o planowanym usunięciu jednostek z FBA po 90 dniach.

powiadomienie na Amazonie

Krok 4: Weryfikacja nowych danych

Po ponownym zalogowaniu na konto, zatwierdzeniu umowy, zaktualizowaniu danych konta, w tym podając dane płatnicze i adresowe, twoje konto zostanie ponownie aktywowane. Jeżeli do całego procesu przygotujesz się właściwie, to odblokowanie konta przeprowadzisz już w ciągu 1-2 dni.

Kluczowe Elementy dla Bezpieczeństwa Procesu

    • Dokładność Dokumentów: To kluczowy element procesu. Zadbaj o kompletność i poprawność swoich dokumentów. Pamiętaj, że podane dane na Amazon muszą odpowiadać 1:1 danym z dokumentów firmowych.
    • Regularne Informowanie Amazona: Przygotuj dokładny plan procesu zmiany formy swojej działalności lub sprzedaży konta. Przedstaw ten plan Amazonowi zanim do niego przystąpisz, a następnie dokładnie się go trzymaj.
  • Nie wykonuj podejrzanych działań: Pamiętaj, że stracisz status zweryfikowanego sprzedawcy. Dla Amazon staniesz się nowym podmiotem, zatem staraj się unikać działań, które mogą wydać się platformie podejrzane. Przykładowo nie proś o szybszą wypłatę środków. Swoją drogą podpięcie danych konta bankowego do wypłat zalecamy pozostawienie na koniec, jak już Twoje dane firmowe oraz osobiste zostaną właściwie zweryfikowane.

Zagrożenia Związane ze Zmianą Danych na Koncie

1. Chwilowe Zamknięcie Konta

Tymczasowe zamknięcie konta podczas procesu zmiany jest nieuniknione, co wpłynie na bieżącą sprzedaż. Ważne jest planowanie takich kroków w okresie o niższym natężeniu sprzedaży.

2. Nieprawidłowe Dane i Brak Dokumentów

Niewłaściwe lub niekompletne dokumenty mogą opóźnić proces, a nawet doprowadzić do jego zablokowania. Staranność w przygotowaniu dokumentów to kluczowy element sukcesu.

Podsumowanie

Zmiana formy prawnej lub właściciela konta na Amazonie to kroki, które mogą znacząco wpłynąć na rozwój biznesu. Dla przedsiębiorców rozpoczynających jako jednoosobowa działalność gospodarcza, przechodzenie na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością może być kluczowe dla dalszego sukcesu. Chęć sprzedaży biznesu na Amazonie również stwarza potrzebę zmiany właściciela konta. Pamiętajcie o profesjonalnym wsparciu i świadomych decyzjach, aby proces był bezpieczny i korzystny dla firmy.