NOWE PRZEPISY EPR W AUSTRII

Od początku 2023 roku w Austrii, obowiązują nowe przepisy dotyczące rejestracji odpadów, które wprowadzają szereg obowiązków związanych z opakowaniami handlowymi. Czym są te zmiany i na czym polegają? Sprawdź jak być zgodnym z nowymi przepisami EPR Austria. EPR Austria, Licencja Opakowań Przedsiębiorcy muszą uczestniczyć w systemie zbiórki i recyklingu. Obowiązkiem każdego podmiotu wprowadzającego opakowania lub elektroodpady jest ich ewidencjonowanie i raportowanie w cyklu miesięcznym, kwartalnym lub rocznym. Kolejnym elementem jest obowiązek przestrzegania zasad dla produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Dla firm zagranicznych (nie posiadających siedziby w Austrii) wprowadzono również obowiązek wyznaczenia upoważnionego przedstawiciela na terenie kraju.
Kogo dotyczą nowe przepisy?
 • Importerzy wprowadzający towary na rynek austriacki
 • Importerzy wprowadzający towary na własny użytek
 • Zakłady pakujące towary
 • Zagraniczne firmy, w tym sprzedawcy produktów online, które wprowadzają towary na rynek austriacki
Austriacki system EPR dotyczy:
 • Opakowań, w tym opakowań transportowych
 • Sprzętów elektrycznych i elektronicznych (EEE)
 • Baterii

Zamów bezpłatną konsultację

Porozmawiajmy o Twojej sytuacji – przekonaj się jak możemy Ci pomóc. Kliknij poniższy przycisk i umów niezobowiązującą rozmowę zapoznawczą
Co należy zrobić, aby być zgodnym z obowiązującymi przepisami?
EEE / Baterie : 
 • Uczestnictwo w zatwierdzonym systemie zbiórki i odzysku
 • Zapewnienie możliwości odbioru zużytego sprzętu w postaci dwóch punktów odbioru na okręg
 • Firmy zagraniczne muszą posiadać lokalnego przedstawiciela 
Opakowania : 
 • Uczestnictwo w zatwierdzonym systemie zbiórki i odzysku
 • Firmy zagraniczne muszą posiadać lokalnego przedstawiciela 
Poniżej przedstawiamy wykaz zatwierdzonych systemów zbiórki i recyklingu:
Należy pamiętać, że każda firma, w tym drobni sprzedawcy online działający za pośrednictwem takich platform jak Amazon czy eBay, którzy sprzedają swoje towary klientom z Austrii, muszą spełniać wymagania prawa lokalnego.
Jak być zgodnym z nowymi przepisami EPR w Austrii?
Rejestracji opakowań oraz elektroodpadów możecie dokonać za pośrednictwem firm podanych w powyższych wykazach. W tym artykule wykorzystamy przykład 2 firm: Rejestracji opakowań możecie dokonać np. w firmie Reclay Systems GmbH. Cały proces składa się z 2 kroków:
  1. Podpisanie umowy pełnomocnictwa – firma będzie Waszym lokalnym przedstawicielem w Austrii
  2. Wykupienie licencji na odpowiednią ilość opakowań – zrobicie to w systemie Reclay Activate
Pewnym utrudnieniem w przypadku tej firmy może być fakt, że swój podpis na umowie pełnomocnictwa będziecie musieli poświadczyć notarialnie, stacjonarnie w siedzibie notariusza. Kolejno całość należy przetłumaczyć przysięgle na język angielski lub niemiecki. Niemniej dużym plusem są stosunkowo niskie opłaty, a sama opłata notarialna takiej usługi w Polsce to koszt 25zł brutto. Rejestracji elektroodpadów dokonacie np. w firmie European Recycling Platform. W przypadku tej firmy cały proces jest mniej angażujący, ponieważ to firma organizuje wszelkie formalności, w tym spotkanie online z notariuszem. Przekłada się to jednak na wyższą opłatę licencyjną.
Potrzebujesz wsparcia w rejestracji? Odezwij się do nas – pomożemy!

Paweł, 02.03.2023