Amazon Handmade – sprzedaż rękodzieła na Amazon

Amazon handmade - sprzedaż rękodzieła na Amazon

Czy warto sprzedawać swoje rękodzieło na Amazonie, skoro istnieje platforma jak Etsy, która wydaje się być lepszym wyborem dla twórców? To pytanie często nurtuje wielu rzemieślników, szukających idealnego miejsca do sprzedaży swoich unikatowych wyrobów. Oczywiście, Etsy jest wyborem godnym uwagi, szczególnie dla tych, którzy cenią atmosferę hand-made oraz community rękodzielników. Jednakże, Amazon to olbrzymi gigant w świecie e-commerce, co oznacza, że może stanowić dodatkowy kanał sprzedaży, gdzie możliwe, że osiągniesz większy zasięg i większą sprzedaż. Dlatego też, Amazon Handmade może być doskonałym uzupełnieniem Twojej strategii sprzedaży online.

Amazon Handmade to program dedykowany małym rzemieślnikom, którzy w całości lub częściowo wykonują swoją pracę ręcznie. Skupia się na wsparciu małych, często rodzinnych firm, oferując im możliwość dotarcia do szerokiej publiczności na całym świecie. Produkty handmade na Amazonie są wyróżnione specjalnym wyglądem karty produktowej oraz znajdują się w dedykowanej kategorii produktowej – kategorii handmade, dzięki czemu z łatwością odróżnisz produkt handmade od “zwykłego”.

W naszym artykule skupimy się na charakterystyce programu Amazon Handmade, jego zaletach, sposobie dołączenia do programu oraz powiemy Ci, dlaczego warto z niego skorzystać, szczególnie gdy jesteśmy już doświadczonym sprzedawcą na Etsy.

Zapraszam 🙂

Czym jest Amazon Handmade i dla kogo jest przeznaczony?

Amazon Handmade to specjalny program Amazon dedykowany sprzedawcom unikatowych, ręcznie robionych produktów na całym świecie. Program jest obecnie dostępny w regionach Ameryki Północnej (USA, Kanada, Meksyk) i Europy (Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania oraz UK).

Korzyści dla sprzedawców Handmade

Dołączenie do Amazon Handmade to gwarancja licznych korzyści:

 1. Zwolnienie z miesięcznej opłaty subskrypcyjnej – po zarejestrowaniu się w Handmade, opłata miesięczna za profesjonalny plan sprzedaży zostanie zniesiona – to oszczędność ok 2 000zł w skali roku.
 2. Niższa prowizja od sprzedaży – każdy sprzedany przedmiot Handmade kwalifikuje się do niższej opłaty za referencje – 12% zamiast standardowego 15%.
 3. Dedykowany profil twórcy – Amazon Handmade oferuje spersonalizowany profil dla Twoich produktów i Twojej pracy, dzięki czemu będziesz mieć możliwość przybliżyć konsumentom swoją historię.

Kiedy produkt może zostać uznany za Handmade?

Nie każdy produkt może zostać uznany za wytwarzany ręcznie. Amazon sprecyzował konkretne kryteria oceny dotyczące produkcji i charakteru wyrobu. Poniżej przedstawiam główne kryteria, które produkt musi spełnić, aby został zakwalifikowany do kategorii handmade na Amazonie:

Projekt i Produkcja: Produkt musi być zaprojektowany i wykonany przez sprzedawcę lub małą grupę jego współpracowników lub członków rodziny. Istotne jest, aby prace były wykonywane ręcznie lub przy użyciu lekkich maszyn. Masowa produkcja za pomocą linii montażowych lub technologii automatyzacji nie jest akceptowana. Akceptowane są za to produkty, które są ręcznie zmieniane, na przykład poprzez aplikację własnych wzorów na przedmioty gotowe lub poprzez poprawę wartości produktu poprzez procesy takie jak upcykling (polegający na poprawie wartości używanego przedmiotu) lub repurposing (polegający na wykorzystaniu przedmiotu do stworzenia czegoś zupełnie nowego).

Zakazane Praktyki: Produkty muszą być wykonywane bez użycia outsourcingu produkcji, dropshippingu lub ponownej sprzedaży produktów przez osoby trzecie. Ponadto niedozwolona jest sprzedaż produktów cyfrowych, żywności, elektroniki oraz żywych roślin.

Jak dołączyć do programu?

Dołączenie do programu Handmade wymaga przejścia procesu rejestracji, w którym to dedykowany zespół Amazon weryfikuje Twoją zgodność z zasadami programu. Musisz udzielić odpowiedzi na pytania dotyczące Twojej pracy oraz udostępnić Amazon zdjęcia Twoich produktów oraz Twojej pracowni.

Amazon handmade - panel

O co pyta Amazon?

Charakterystyka działalności – czy jesteś samodzielnym twórcą, czy działasz w zespole, czy korzystasz z pomocy innych twórców.

Charakterystyka wytwarzanych dzieł – czy produkty są wykonywane w całości ręcznie, czy tylko są zmieniane ręcznie (np. personalizowanie produktów masowych). Czy projektujesz produkty samodzielnie, czy z pomocą innych osób lub firm zewnętrznych. W jakim stopniu jesteś odpowiedzialny za proces produkcyjny – czy 100%, 50%, a może 0%.

Opis wykorzystywanych surowców oraz technik – w tym wskazanie maszyn pomocniczych, opisanie procesów produkcji oraz czasu potrzebnego na wytworzenie pojedynczego dzieła.

Zdjęcia z produkcji – przedstawiające ręczną pracę i pokazujące produkty zarówno gotowe, jak i te w trakcie wytwarzania.

Kategorie produktów spośród dostępnych: akcesoria, grafika, produkty dla dzieci, uroda, odzież, wyposażenie domu, biżuteria, artykuły dla zwierząt, artykuły sportowe, artykuły papiernicze lub zabawki.

Działania twórcy poza Amazon – obecność w mediach społecznościowych, czy na innych platformach sprzedażowych lub o posiadanie własnego sklepu internetowego.

A jakie są wymagania programu?

 1. Konto sprzedawcy Amazon i profesjonalny plan sprzedaży
 2. Jesteś indywidualnym twórcom lub pracujesz w zespole maksymalnie 20 osobowym
 3. Produkty muszą być zaprojektowane i wykonane przez Ciebie lub Twoją niewielką grupę pracowników.

Zamów bezpłatną konsultację

Porozmawiajmy o Twojej sytuacji – przekonaj się jak możemy Ci pomóc. Kliknij poniższy przycisk i umów niezobowiązującą rozmowę zapoznawczą

Profil Twórcy

Profil Twórcy w ramach programu Amazon Handmade to osobista wizytówka Twojego biznesu, pozwalająca na prezentację Twoich unikalnych produktów oraz opis historii ich tworzenia. Składa się z:

 • Zdjęcia profilowego
 • Nazwy sklepu
 • Dziedziny rzemiosła
 • Opisu procesu twórczego
 • Dodatkowych zdjęć z Twojej pracowni lub Twoich dzieł

Profil Twórcy jest widoczny dla klientów na Amazonie. Możesz go łatwo utworzyć i zarządzać, aby personalizować swoje doświadczenie zakupowe i zbudować relacje z klientami.

Profil twórcy na Amazon

Dodawanie produktów do katalogu

Generalnie proces dodawania produktów w ramach programu Amazon Handmade nie różni się niczym od dodawania produktów tradycyjnych. Aby produkt został uznany za ręcznie robiony należy dodać produkt do kategori handmade. Możliwe jest także dodawanie takich produktów zbiorczo – po zarejestrowaniu się do programu otrzymasz dostęp do dedykowanych plików płaskich.

Co jeszcze warto wiedzieć?

 • Kody EAN dla produktów z kategorii handmade nie są wymagane.
 • Listingi produktów handmade podlegają tym samym zasadom dot. pozycjonowania co inne produkty na platformie Amazon.
 • Produkty handmade są dostępne na platformie Amazon Business i mogą mieć ustawioną cenę dla zakupów B2B
 • Narzędzie do automatycznego tłumaczenia ofert i przenoszenia na inne rynki (Build International Listings) działa także dla produktów ręcznie robionych
 • Produkty handmade mogą być równocześnie w programie Amazon Custom
 • Możesz przekształcić istniejące listingi w oferty handmade

Transfer ofert z Etsy na Amazon

Amazon daje także możliwość sprawnego przeniesienia ofert ze swojego sklepu Etsy na ich platformę. W tym celu należy pobrać komplet danych z Etsy, a następnie wykorzystać pliki płaskie Amazon do zbiorczej implementacji produktów.

Polityka zwrotów w Amazon Handmade

Udział w programie Handmade nie gwarantuje sprzedawcom specjalnego traktowania w przypadku sytuacji spornych z klientami. Twórcy na Amazon muszą się dostosować do rygorystycznych zasad serwisu, czyli:

Zwroty: Klienci mają prawo do zwrotu produktu w ciągu 30 dni od jego otrzymania, zgodnie z ogólną polityką Amazona. W przypadku produktów handmade istnieje wyjątek dla produktów z personalizacją, które zazwyczaj są niezwracalne, chyba że wystąpi błąd związany z konfiguracją lub projektem.

Anulowania: Klienci mogą anulować zamówienie samodzielnie w ciągu pierwszych 30 minut po jego złożeniu. Po tym czasie muszą złożyć prośbę o anulowanie bezpośrednio do sprzedawcy. Anulowania mogą wpływać na ocenę sprzedawcy.

Rozstrzyganie sporów: Jeśli klient zgłosi problem z zamówieniem, może skontaktować się bezpośrednio ze sprzedawcą lub skorzystać z Gwarancji A-do-Z Amazona. W przypadku sporów, Amazon zachęca do bezpośredniego kontaktu ze sprzedawcą w celu rozwiązania problemu.

Podsumowanie

Amazon Handmade to program dedykowany twórcom, który ułatwia sprzedaż ręcznie robionych produktów na jednej z największych platform marketplace na świecie. Amazon oferuje przy tym wiele innych programów, czy funkcji, które mogą dodatkowo wesprzeć twórców w rozwoju sprzedaży. Programy takie jak FBA, VINE, wsparcie w spełnianiu obowiązków EPR (Pay on Behalf) czy taka usługa jak Vat Calculation Service, sprawiają, że prowadzenie biznesu może być prostsze i bardziej efektywne. Amazon umożliwia także dostęp do wielu rynków światowych, na których serwis często odgrywa rolę lidera pośród platform sprzedażowych i cieszy się bardzo dużym zaufaniem ze strony konsumentów. Dlatego też sądzimy, że platforma Amazon to dobre miejsce do rozwijania sprzedaży i poszukiwania nowych możliwości biznesowych. Udział w programie Amazon Handmade zapewnia twórcom dostęp do tych wszystkich możliwości + daje takie benefity jak obniżone koszty prowadzenia sprzedaży i dodatkowe wyróżnienie ich produktów. Dla sprzedawców z Etsy, Amazon Handmade stanowi atrakcyjne uzupełnienie ich kanałów sprzedaży, otwierając nowe możliwości rozwoju w duchu handmade.

MarketRace, jako agencja marketplace, służy wsparciem dla twórców w procesie przystąpienia do programu Amazon Handmade oraz w rozwijaniu ich sprzedaży w serwisie Amazon, zapewniając profesjonalne doradztwo i wsparcie w marketingu i sprzedaży. Jeżeli chcesz rozpocząć swoją przygodę na tej platformie, ale nie wiesz jak się za to zabrać, to odezwij się do nas – zapraszamy na bezpłatną konsultację 🙂