Amazon Seller Central vs Amazon Vendor Central – główne różnice

Amazon Seller Central vs Amazon Vendor Central

W tym artykule postaram się przybliżyć Ci dwa modele sprzedaży na dostępne na platformie Amazon, czyli model Seller oraz model Vendor. Czym się charakteryzuje każdy z nich, jakie są główne różnice oraz wady i zalety? Który model wybrać, który sprawdzi się lepiej w Twoim biznesie oraz przede wszystkim, z którego modelu będziesz mógł/a skorzystać? Zapraszam do lektury 🙂

Charakterystyka modelu Seller i Vendor

Amazon Seller Central

To model, który umożliwia sprzedawcom bezpośredni dostęp do klientów końcowych w serwisie Amazon. Jest to podstawowy model dostępny dla każdego, do którego można dołączyć po założeniu konta na Amazon. W ramach platformy Amazon Seller Central każdy przedsiębiorca ma do wyboru dwa modele logistyczne, w ramach których będzie realizował zamówienia – Fulfilled by Merchant (FBM) lub Fulfilled by Amazon (FBA).

Amazon Vendor Central

To ekskluzywny program dostępny wyłącznie na zaproszenie ze strony platformy, który opiera się na współpracy B2B z Amazon. W ramach tego modelu Amazon kupuje od sprzedawcy hurtowo wybrane przez siebie produkty, odpowiadając za pakowanie, sprzedaż, dostawy oraz obsługę klienta końcowego.

Kluczowe różnice tych dwóch modeli sprzedaży

Różnice Amazon Seller Amazon Vendor
Rejestracja Dostępna dla każdego przedsiębiorcy Wyłącznie na zaproszenie Amazon
Wysyłka produktów Możliwość realizacji zamówień do klientów końcowych z własnych magazynów (FBM) lub z wykorzystaniem programu logistycznego Amazon (FBA) Amazon dokonuje zakupów hurtowo oraz odpowiada za dostawę do klientów
Własność produktów Sprzedawca jest właścicielem towaru do momentu sprzedaży Amazon staje się właścicielem produktów w momencie zakupu od sprzedawcy
Sprzedawane Produkty Sprzedawca wybiera produkty Amazon podejmuje decyzje jaki towar zamówić na podstawie popytu
Ceny sprzedaży Cena ustalana przez sprzedawcę Cena ustalana przez Amazon
Obsługa klienta W przypadku FBM po stronie sprzedawcy, w przypadku FBA częściowo po stronie Amazon Po stronie Amazon

Zamów bezpłatną konsultację

Porozmawiajmy o Twojej sytuacji – przekonaj się jak możemy Ci pomóc. Kliknij poniższy przycisk i umów niezobowiązującą rozmowę zapoznawczą

Zalety Modelu Amazon Seller

Większa Kontrola nad ofertą – to Seller ustala ceny detaliczne, co daje większą kontrolę nad marżami i strategią cenową.

Elastyczność Logistyczna – sprzedawcy mają możliwość realizacji zamówień z wykorzystaniem magazynów własnych (FBM) lub zewnętrznych (np. FBA).

Kontrola nad Inventory – sprzedawcy mogą swobodnie sprzedawać różnorodne produkty, niezależnie od tego, czy są to nowości czy produkty niszowe. Do tego towar do momentu sprzedaży jest własnością sprzedawcy, a jeżeli prowadzimy sprzedaż w modelu FBM, to mamy pełną kontrolę nad jakością oferowanych towarów.

Zalety Modelu Vendor Central

Outsourcing Procesów – Amazon bierze na siebie większą część zadań, takich jak pakowanie, dostawa i obsługa klienta, co pozwala sprzedawcom skupić się na rozwoju innych gałęzi ich biznesu.

Lepsze Pozycjonowanie Produktów – produkty sprzedawane w modelu Vendor często są lepiej pozycjonowane przez Amazon, co może przyczynić się do zwiększenia widoczności i sprzedaży.

Zamówienia: Seller Central vs Vendor Central

Amazon Vendor Central

Amazon Vendor Central - widok panelu

Zamówienia są generowane przez Amazon na podstawie prognoz popytu oraz wcześniejszych danych sprzedaży. Amazon decyduje, które produkty zostaną zamówione i w jakich ilościach.

Widok purchase order w modelu Vendor Central, gdzie sprzedawcy oferują hurtową ilość towaru Amazonowi

Akceptacja zamówień przez dostawcę, który ma możliwość akceptacji, odrzucenia lub modyfikacji ilości zamówionych produktów.

Przygotowanie towarów do wysyłki i ich dostawa do centrów logistycznych Amazon

Amazon Seller Central

Amazon Seller Central

Zamówienia składane przez pojedynczych konsumentów, które każdy sprzedawca indywidualnie obsługuje.

Przygotowaniem produktów do wysyłki zajmuje się bezpośrednio sprzedawca (FBM) lub Amazon, jeżeli sprzedawca zdecyduje się skorzystać z modelu FBA.

Obsługa klienta jest w całości lub części po stronie sprzedawcy.

Który model wybrać?

Załóżmy, że otrzymałeś zaproszenie do platformy Amazon Vendor Central – poniżej przedstawiamy trzy scenariusze różnych firm i postaramy się odpowiedzieć na pytanie, który model sprzedaży będzie lepszym wyborem.

Mała firma produkcyjna z ograniczonym budżetem

Przedsiębiorca prowadzi niewielką firmę produkcyjną w Polsce i ma ograniczony budżet na ekspansję na zagraniczne rynki. W tej sytuacji model Amazon Seller może być bardziej odpowiedni, ponieważ umożliwia on sprzedawcy rozpoczęcie działalności w serwisie Amazon bez konieczności oczekiwania na zaproszenie od Amazon. Sprzedawca ma pełną kontrolę nad swoim asortymentem, cenami i procesami logistycznymi, co jest istotne dla małych firm z ograniczonymi zasobami.

Praca sprzedawców podczas sprzedaży produktów i zajmujący się obsługą klienta

Duża marka z ugruntowaną pozycją na rynku

Duża marka z Polski, która posiada ugruntowaną pozycję na rynku, planuje ekspansję na nowe kanały sprzedaży, w tym na platformę Amazon. W tej sytuacji platforma Amazon Vendor Cental może być bardziej odpowiedna, ponieważ zapewni większą widoczność i wsparcie ze strony Amazon. Amazon podejmuje decyzje dotyczące asortymentu i cen detalicznych, co może być korzystne dla dużej marki poszukującej globalnej ekspozycji.

Startup z innowacyjnym produktem

Startup z Polski opracował innowacyjny produkt, który chce wprowadzić na rynek międzynarodowy poprzez platformę Amazon. W tej sytuacji model sprzedaży Amazon Seller może być bardziej odpowiedni, ponieważ umożliwia on szybszy dostęp do platformy Amazon oraz elastyczność w zarządzaniu asortymentem i cenami. Startup może skorzystać z różnych opcji logistycznych, takich jak Fulfilled by Amazon (FBA), aby zoptymalizować proces sprzedaży i dostawy.

Połączenie obu modeli – czy to możliwe?

Tak, istnieje możliwość połączenia obu modeli sprzedaży przez jednego sprzedawcę, tworząc hybrydowy model sprzedaży na platformie Amazon. Jest to strategia, która może być korzystna dla niektórych przedsiębiorców, którzy chcą maksymalnie wykorzystać zalety obu modeli sprzedaży.

Sprzedaż części asortymentu poprzez Amazon Seller Central, aby w ten sposób zachować pełną kontrolę nad wybranymi produktami, cenami i procesami logistycznymi.

Współpraca z Amazon Vendor na wybranych produktach, które mogą być bardziej atrakcyjne dla Amazon i mogą korzystać z większej widoczności i wsparcia ze strony platformy.

Połączenie Vendor + FBA gwarantuje odznaczenie Prime na całej ofercie, a klienci mają zapewnioną obsługę logistyczną na poziomie Amazon, dzięki czemu nie odczują różnicy w trakcie zakupów.

Optymalizacja strategii cenowej poprzez wpływ ofert Sellera na inne oferty, które są obsługiwane przez Vendora.

Połączenie modelu Amazon Vendor Central ze sprzedażą bezpośrednio przez sprzedawców

Podsumowanie

Amazon Seller i Amazon Vendor to dwa różne modele sprzedaży oferujące różne możliwości i zalety. Dla większości sprzedawców model Seller będzie bardziej atrakcyjny ze względu na większą elastyczność i kontrolę nad biznesem. W niektórych przypadkach połączenie obu modeli może być optymalnym rozwiązaniem, umożliwiającym wykorzystanie synergii i maksymalizację potencjału sprzedażowego na platformie Amazon. Ostatecznie, to czy będziesz musiał/a wybierać pomiędzy oboma modelami jest uzależnione od tego czy otrzymasz zaproszenie od Amazon do ich ekskluzywnego programu Vendor.